Scarab
29-104-32
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-104-32 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Room 1232, Level IX |
| Period | Late Bronze IB | Late bronze IIA |
| Date Made | 1470-1300 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Amethyst |
| Iconography | Senwosret I |
| Description | Amethyst. With name of Sesostris I, around which is a spiral pattern. Hole bored from both ends. Rowe: "A beautiful amethyst scarab dating to somewhere about the same period as these graves found in No. IX city level n 1927; this bore the name of Sesostris I of the Xiith Dynasty (1970 - 1935 BC), and came from the inner sancutary of the temple of the god Mekal" |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 27-10-45 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




