Cylinder Seal Impression
L-29-380B
From: Near East
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | L-29-380B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Near East |
| Period | Sargonid |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Sculpey |
| Iconography | Goddess | Gateway | Bull | Servant |
| Description | sculpey impression of L-29-380A |
| Length | 2.7 cm |
| Outside Diameter | 1.5 cm |
| Other Number | 1929-6-188-30 - Philadelphia Museum of Art Number | 135 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


