| Object Number | L-29-378A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Near East |
| Period | Sargonid |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Marble (Stone) |
| Iconography | Scorpion | Bird | Man | Hero | Enemy |
| Description | Grey marble. Scorpion men, bird men, dancing. Hero pulling beard of enemy. |
| Length | 3.4 cm |
| Outside Diameter | 2.2 cm |
| Other Number | 1929-6-188-28 - Philadelphia Museum of Art Number | 175 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


