Statue Fragment
82-28-195
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-195 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | F6E |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Proper right arm and shoulder of a human male statue. Arm is bent at the elbow, and probably rested on the figure's belly or lap. A portion of a wig is visible behind the shoulder on the statue's back. The interior of the state was drilled out and smoothed, and perhaps the piece is an anthropomorphic vessel. |
| Height | 22 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 12 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/67 - Field No SF | CG2016-4-127 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.