Zoomorphic Vessel
69-27-28
From: Turkey (uncertain) | Iran | Amlash
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-27-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Turkey (uncertain) | Iran | Amlash |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Leopard |
| Description | Black ceramic Leopard - short legs, long neck, incised spots/circleas. Hollow |
| Height | 24 cm |
| Length | 24 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Credit Line | Gift of George J. Oakey, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


