Helmet
69-27-27
From: Turkey (uncertain) | Iran | Amlash
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 69-27-27 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Turkey (uncertain) | Iran | Amlash |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Metal |
| Description | Metal Helmet with brim that comes to a point in the front and back. Bolts along the base and a small bend spike on top. |
| Height | 22.2 cm |
| Length | 34.5 cm |
| Width | 23.3 cm |
| Credit Line | Gift of George J. Oakey, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




