Frame Drum
Tambourine
AF166
From: North Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | AF166 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North Africa |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin | Fiber |
| Height | 7 cm |
| Length | 51 cm |
| Width | 46 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
