Pipe Bowl
38377
From: United States of America | South Dakota
Curatorial Section: American
| Object Number | 38377 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux |
| Provenience | United States of America | South Dakota |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Date Made | ca1800 |
| Section | American |
| Materials | Slate | Lead |
| Iconography | Bear |
| Description | Bear on Bowl |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Credit Line | Purchased from Thomas B. Donaldson; subscription of John Wanamaker, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




