Spatula
66-37-2
From: Suriname
Curatorial Section: American
| Object Number | 66-37-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Djuka |
| Provenience | Suriname |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | 1 Blond wood. Wide carved cut-out handle. |
| Length | 43.7 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Depth | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Louis C. Whiton, 1966 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.