| Object Number | N283 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Akkadian Period |
| Date Made | 2340-2200 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language | Akkadian Language |
| Description | Administrative text. Including name of ensi; 11x13x13x13x7x5 lines". See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 8.5 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur IV, 1900 |
| Other Number | P216145 - CDLI Number | N 0283 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




