| Object Number | CBS4577 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Single col. light brown. baked. lamentation. Isin period. Lamentation on invasion by (illegible). Catalogue Card: Light brown unbaked clay. single column. Lamentation of invasion of Sumer by Gutium. Langdon PBS Vol. X, No. 2, Text 4. (ETCSL 2.02.03, CDLI Composite: Q000380). |
| Height | 10.3 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P260888 - CDLI Number | B4577 - Old Museum Number | CBS 04577 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


