| Object Number | CBS4564 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | CBS Register: Lower half of a long single col. light brown tablet. Isin period. Legend of Gilgamish. Literary text. Gilgamesh and Aga . (ETCSL 1.08.01.01, CDLI Composite: Q000361). Joins with HS 1515. |
| Height | 10.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 3.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition Fund Purchase, 1888-1891 |
| Other Number | P260878 - CDLI Number | B4564 - Old Museum Number | CBS 04564 + HS 1515 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


