Ulu
Knife
38-7-63
From: Greenland | Angmagssalik District
Curatorial Section: American
| Native Name | Ulu |
| Object Number | 38-7-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Greenland | Angmagssalik District |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Iron |
| Description | Curved wooden handle with two bone shanks pegged in at an angle; oblong iron blade rivetted to shanks |
| Height | 8.414 cm |
| Length | 9.21 cm |
| Width | 2.86 cm |
| Credit Line | Exchange with Nationalmuseet, Copenhagen, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.