Betel Box
68-38-4
From: Philippine Islands | Mindanao
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 68-38-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Moro |
| Provenience | Philippine Islands | Mindanao |
| Section | Oceanian |
| Materials | Brass | Copper |
| Description | Orange, black and white pattern around top; metal. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 13.6 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Kate Boyd, 1968 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.