| Object Number | 38-8-52A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Great Lakes |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Rawhide | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Made from a section of tree trunk, hollowed, plugged at lower end and with rawhide head bound on with thick wythe. Drum head painted. |
| Height | 14.61 cm |
| Outside Diameter | 13.02 cm |
| Credit Line | Gift of Rodman Wanamaker III, 1938 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




