Pemmican Pounder
CG2016-2-441
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2016-2-441 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone | Wood | Sinew | Hide |
| Description | A large polished round stone that has one flat end attached to a short wooden handle covered in animal hide sewed together. Illegible object number on butt of head. |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 8.7 cm |
| Depth | 6.3 cm |
| Other Number | 97-84-1315 uncertain - Other Number | 1072 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




