Ear Ornament
P1323D
From: Sumatra | Komering Agong
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1323D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra | Komering Agong |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Woman's ear ornament. Cone made from curled wire. Larger than P1323C. Pair with P1323C. |
| Length | 1.9 cm |
| Width | 1 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


