Benin Casting Technical Series
59-36-11
Location: On Display in the Africa Galleries
From: United Kingdom | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Title | Benin Casting Technical Series |
| Object Number | 59-36-11 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | British |
| Provenience | United Kingdom | Benin Kingdom |
| Culture Area | West Africa |
| Manufacture Location | United Kingdom |
| Period | Modern |
| Date Made | 1959 CE |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Technique | Lost Wax Casting |
| Description | Benin Casting Technical Series - bronze mask final product; Mask removed from clay mold; cup vents and runners chiseled off. Mask-shaped hip pendant |
| Height | 14.9 cm |
| Width | 8.1 cm |
| Depth | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of L. R. Langton, British Museum, 1959 |
| Other Number | Afr-100K - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




