Benin Casting Technical Series
59-36-8
From: United Kingdom | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Title | Benin Casting Technical Series |
| Object Number | 59-36-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | British |
| Provenience | United Kingdom | Benin Kingdom |
| Culture Area | West Africa |
| Manufacture Location | United Kingdom |
| Period | Modern |
| Date Made | 20th century CE |
| Section | African |
| Materials | Clay |
| Description | Benin Casting Technical Series - clay/sand mold - intact. Hole at top for receiving molten metal. |
| Height | 16.2 cm |
| Length | 22.9 cm |
| Width | 13 cm |
| Credit Line | Gift of L. R. Langton, British Museum, 1959 |
| Other Number | Afr-100H - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




