Benin Casting Technical Series
59-36-5
Location: On Display in the Africa Galleries
From: United Kingdom | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Title | Benin Casting Technical Series |
| Object Number | 59-36-5 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | British |
| Provenience | United Kingdom | Benin Kingdom |
| Culture Area | West Africa |
| Manufacture Location | United Kingdom |
| Period | Modern |
| Date Made | 1959 CE |
| Section | African |
| Materials | Beeswax |
| Description | Benin Casting Technical Series - wax mask showing sprue well, runners and vents made of beeswax. |
| Length | 18.5 cm |
| Width | 8.2 cm |
| Depth | 14.2 cm |
| Credit Line | Gift of L. R. Langton, British Museum, 1959 |
| Other Number | Afr-100E - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




