Benin Casting Technical Series
59-36-3
Location: On Display in the Africa Galleries
From: United Kingdom | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Title | Benin Casting Technical Series |
| Object Number | 59-36-3 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | British |
| Provenience | United Kingdom | Benin Kingdom |
| Culture Area | West Africa |
| Manufacture Location | United Kingdom |
| Period | Modern |
| Date Made | 1959 CE |
| Section | African |
| Materials | Clay |
| Technique | Fired |
| Description | Benin Casting Technical Series - coarse fired clay/sand core, slightly modeled for Lost Wax Casting / Cire Perdue. |
| Height | 12.2 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of L. R. Langton, British Museum, 1959 |
| Other Number | Afr-100C - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




