Arm Band
NA3614B
From: Plains (Culture Area)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3614B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Plains (Culture Area) |
| Culture Area | Great Plains Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Bead | Skin |
| Description | Arm Band |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Outside Diameter | 8.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Patrick Henry Ray, 1915 |
| Other Number | G103 - Gordon Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




