| Native Name | Gekkin |
| Object Number | 2014-13-112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Lizard Skin | Metal |
| Description | Four lateral pegs set into sickle-shaped peg box. The round wooden sound board has wood onlay and a piece of lizard skin to prevent scratching by the pletra. 3 frets on the neck, 3 on board. Metal vibrator enclosed. Fair condition - body cracked, strings broken. |
| Length | 64.3 cm |
| Width | 35.8 cm |
| Depth | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Franklin Institute, 2014 |
| Other Number | L-222-112 - Old Loan Number | C273 - Seder Number | 6184.112 - Franklin Institute Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




