| Native Name | Bedil Gutta |
| Object Number | P1602B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Spring gun part. Bedil gatta. Flat segment of bamboo, notched at each end. |
| Length | 24.3 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

