Musical Sticks
P1541B
From: Sumatra | West Sumatra | Pagar Ruyong
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Chelempong |
| Object Number | P1541B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | West Sumatra | Pagar Ruyong |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Peel |
| Description | One of a set of five flat, slightly convex slabs, four bamboo and one wood, presumably once bound together in a row. Chelempong. "The sticks are placed on the extended legs and beaten with a stick, but properly [they are] laid on a pisang fruit stem instead of the legs." Bamboo. |
| Length | 39.1 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


