Planing Adze Blade
53-54-37
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound C - upper level. Thermal fractured rock layer. |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Gray slate. Tapers, squared-off planing edge (?). 1 flat side. Rough. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 21.6 cm |
| Width | 6.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 347 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.