| Object Number | 31-43-185 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Shell | Pigment (uncertain) |
| Description | Cut piece, for inlay. Traces of red. Lambis? |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 2.8 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
