| Object Number | 95-20-212 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Andros |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Basalt (uncertain) |
| Description | Basaltic lava (manganese iron) - black with smooth and porous surfaces- agglutinative. |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


