| Object Number | 2016-21-1.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sudan |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Description | Oval basket lid with tapered shaped that comes to an elongated point. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 12.7 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED523A - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




