Coal
53-54-556
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-556 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 1, fill, depth 2", dark tan sandy midden |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Coal |
| Description | Coal fragment. Cut and smoothed by sanding. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 831 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.