Flake
97-563-5593
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5593 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Chickies |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rhyolite |
| Technique | Chipped |
| Description | Rhyolite?; broad; irregular in shape. "Sept. 1877" written on specimen. |
| Length | 5 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5593 - Old Museum Number | 13962 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


