Knife Fragment
33-45-447A
From: Russia | St. Petersburg Government | Gdovsk County
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-45-447A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Slavic |
| Provenience | Russia | St. Petersburg Government | Gdovsk County |
| Locus | Village Zovka | Grave 12 |
| Date Made | 500-899 CE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Iron |
| Description | Iron knife blade fragment. |
| Length | 10.3 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | Exchange with State Anthropological Museum, Moscow, 1933 |
| Other Number | 107 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.