Vessel
49-4-12
From: Guatemala | Department of Quiche | Nebaj
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-4-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Maya |
| Provenience | Guatemala | Department of Quiche | Nebaj |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Urn Burial, Plot N-2 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | shoe vessel, household ware, red broken slip on exterior and on rim interior, crudely made, almost round, applied face at point second handle forming nose, pellet eyes [one lacking] |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Mary Butler Lewis, 1949 |
| Other Number | N-2-15D - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
