Brick
CG2016-4-570
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-570 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud Brick |
| Description | A rectangular mud brick. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 26.04 cm |
| Width | 13.34 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.