Brick
CG2016-4-559
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-559 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Clay |
| Technique | Stamped |
| Description | A rectangular fired clay brick with an unidentified cartouche stamped in the center of one surface. |
| Height | 11.43 cm |
| Length | 39.37 cm |
| Width | 19.05 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.