Cloth
30423
From: Peru | Beneath The Temple | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 30423 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Beneath The Temple | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Locus | From a mummy |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Technique | Plain Weave |
| Description | White. Open texture, some wefts in multiples |
| Length | 60.96 cm |
| Width | 38.74 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1099A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



