| Object Number | 73-8-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Elamite |
| Provenience | Iran | Malyan |
| Locus | EE 41, lot 33, -, 45 |
| Period | Middle Elamite Period |
| Date Made | 1300-1000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Economic Text |
| Inscription Language | Elamite Language |
| Description | Intact bullet-shaped clay tablet. Economic document dealing with gold, in Elamite language. 3 lines (Obv.) + 2 lines (Lo. Ed.) = 3 lines (Rev.) = 8 lines of script. Seal impression on left edge and upper edge. Administrative text. Account of gold/statues wieghed received and transfered; seals; 3x2x3 lines; 5.6x2.0x1.3. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | The Malyan Project, Dr. William M. Sumner, 1973 |
| Other Number | M-552 - Field No SF | Operation EE 41 Lot 33/45 - Other Number | P257476 - CDLI Number | UM 73-08-007 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
