Sinew Tightener
29-175-128B
From: Washington (U. S. State)
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-128B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Quileute |
| Provenience | Washington (U. S. State) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden. Two pieces. "Implement for tightening whale sinew around whaling harpoon". Each end of each stick terminates in a carved wolf head with ears and turned up nose. The heads on one piece have incised eyes and mouth and are hollowed beneath lower jaw; the heads on the other have none of these details except that one mouth is lightly scratched in. |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 5/7579 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.