Hammerstone
36-19-143
From: New Mexico | Railroad Mountain | Site 5
Curatorial Section: American
| Object Number | 36-19-143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Mexico | Railroad Mountain | Site 5 |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Roseate, mottled. Irregularly ovoid with some of original surface. |
| Height | 4 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Credit Line | New Mexico Expedition, E. B. Howard, 1936 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
