| Object Number | P1385B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra | Komering Agong |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Stone | Wood |
| Description | Flint for fire striking kit - flint and steel (Pinitek). Wedge-shaped piece of yellowish stone. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




