| Object Number | CG2006-2-22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Small, oval-shaped basket with thick rim. Does not sit flat. No decoration. Possibly a scoop or ladle because one area near rim appears to be broken where a handle may have attached. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 12.6 cm |
| Width | 11 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


