Roach
39-43-2.1
From: United States of America | South Dakota | Rosebud
Curatorial Section: American
| Object Number | 39-43-2.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sioux | Woodland |
| Provenience | United States of America | South Dakota | Rosebud |
| Culture Area | Great Plains Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Animal Hair | Cotton |
| Description | Boy's Costume. (See corresponding gir's costume 39-43-3 1) black-haired roach (horse or buffalo hair) 2) Breech cloth 3/4) 2 leather leggings with fringed edges; holes for ties 5/6) Pair of embroidered moccasins, |
| Length | 26.5 cm |
| Width | 17.9 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1939 |
| Other Number | ED9B - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




