| Object Number | P1472D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Thick, heavy 8-sided slab of wood, with knots and cracks, stained brown. Upright in center, a bamboo tube. Number on object, but function and relation to other objects with the number P1472 unclear. |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 6 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1472 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


