| Object Number | P1472C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | One of two uprights for wheel of spinning wheel (jantra). Kampalang benang. Bottom end cut square to fit into hole in base. Top end decorative knop. Turned: decorated with nine groups of incised bands. Insect damage. "Kampalang" written in pencil on object. |
| Height | 56 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
| Other Number | P1472 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


