Skein Reel
P1424B
From: Sumatra | Komering Agong (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Labian |
| Object Number | P1424B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Lampong |
| Provenience | Sumatra | Komering Agong (uncertain) |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Wood | Peel |
| Description | Flat piece of wood with curved ends. Part of a niddy-noddy, or frame on which spun yarn is wound, from a spindle, to form skeins. Labian. |
| Length | 27.8 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


