Thread Winding Wheel Part
P1473H
From: Sumatra | West Sumatra | Gurun
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1473H |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | West Sumatra | Gurun |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Upright for thread winding wheel. Long flattish piece of wood, decoratively shaped, with tab at bottom to fit into hole in base. Square hole 3/4 of way up for reel axle. |
| Height | 52.8 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


