Thread Winding Wheel Part
P1473C
From: Sumatra | West Sumatra | Gurun
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P1473C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | West Sumatra | Gurun |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Axle for winding reel P1473D. Cylindrical wooden rod with one enlarged square end, which fits into hole in upright P1473B. |
| Length | 31.5 cm |
| Width | 3 cm |
| Outside Diameter | 2 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


