Baton (uncertain)
50-49-2145
From: Philippine Islands (uncertain) | Northern Luzon (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-2145 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands (uncertain) | Northern Luzon (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Long, narrow, flat, slightly bowed piece of heavy brown wood. Rounded handle (?) at one end, rounded tab at other. Three broad bands of sheet metal: one (14.3 cm.) at center, secured with solder and 18 flat-headed nails; other two narrower (5 cm.), secured with solder only (broken on one). |
| Length | 93 cm |
| Width | 6.8 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 16221 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


