Pipe Bowl
CG2016-2-289
From: Northern Siberia
Curatorial Section: American
| Object Number | CG2016-2-289 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yakut | Chukchi |
| Provenience | Northern Siberia |
| Culture Area | Siberia |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden pipe bowl shaped like an animal head. The carving has a long mouth with many teeth. Black eyes and a leaf deisgn in the bowl where the tobacco goes. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 21 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Other Number | CG2004-2-27 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



