| Object Number | CG2016-2-276 |
| Current Location | Collections Storage |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark |
| Description | Model birchbark canoe with vertical black stripes along the body and edges. Generally poor condition, many small fragments inside. |
| Height | 18.5 cm |
| Length | 85 cm |
| Width | 19 cm |
| Other Number | 29-10-73 uncertain - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



